icon__search

JAK KORZYSTAĆ Z JEDEN NA JEDEN

W każdej lekcji w Jeden na jeden został zamieszczony kluczowy werset, kilka myśli popartych Pismem Świętym i pytania dotyczące zastosowania danego tematu w życiu. Poszczególne rozdziały powinieneś przeczytać na głos osobie, którą czynisz uczniem. Czytanie zajmuje jedynie od trzech do pięciu minut. Niemniej jednak spotkanie z osobą, w którą inwestujesz, powinno trwać od piętnastu do sześćdziesięciu minut, w zależności od czasu, którym dysponujesz. Poniżej zostało zamieszczonych kilka praktycznych odpowiedzi na pytania dotyczące prowadzenia we wzroście i czynienia uczniów.

CZY CZYNIENIE UCZNIEM POWINNO ROZPOCZĄĆ SIĘ DOPIERO WÓWCZAS, GDY KTOŚ PRZYJMIE CHRYSTUSA JAKO PANA I ZBAWICIELA?

Jeden na jeden zostało opracowane w taki sposób, aby można je było wykorzystać z każdym, kto jest otwarty na posługę, niezależnie od tego czy przyjął już Chrystusa czy nie. Jeśli ktoś jest otwarty na ewangelię i chce spotykać się z tobą, zacznij od rozdziału pierwszego „Nowy początek: Zbawienie” i przerabiaj kolejne rozdziały tak długo, jak długo ta osoba będzie chciała się z tobą spotykać. Prawdo- podobnie po kilku spotkaniach zrozumie ona podstawowe biblijne prawdy dotyczące zbawienia. Nigdy nie podjąłbym decyzji przyjęcia zbawienia, gdyby Ron nie prowadził mnie przez sześć miesięcy, zanim zdecydowałem się zaufać Chrystusowi.

KTO NADAJE SIĘ DO INDYWIDUALNEGO CZYNIENIA UCZNIEM?

Wierzę, że każdy chrześcijanin powinien być zaangażowany w osobistą ewangelizację, prowadzenie we wzroście i czynienie uczniów. Jeden na jeden zostało opracowane w taki sposób, aby mógł z niego korzystać zarówno pastor jak i nowy wierzący. W czasach żniwa zbyt wielu ludzi będzie przyjmować zbawienie, aby jedynie pastorzy, pracownicy kościelni i prowadzący grupy domowe mieli zajmować się prowadzeniem innych we wzroście duchowym. Gdy tylko nowy chrześcijanin przerobi Jeden na jeden, powinien być w stanie przeprowadzić przezeń swojego przyjaciela.

JAK CZĘSTO POWINIENEM SPOTYKAĆ SIĘ Z KIMŚ, KOGO CZYNIĘ UCZNIEM?

Z Jeden na jeden można korzystać dziesięć dni pod rząd lub raz na tydzień przez dziesięć tygodni. Wszystko zależy od twojego rozkładu zajęć i dostępności twojego nowego ucznia. Pierwsze spotkanie powinno odbyć się jak najszybciej po zetknięciu się danej osoby z ewangelią. Na przykład: jeśli ktoś przyjmuje zbawienie na naszym nabożeństwie w niedzielę, nasi doradcy duchowi od razu omawiają z taką osobą rozdział 1, po czym w przeciągu tygodnia umawiają się na omówienie rozdziału 2.

CZY INDYWIDUALNE PROWADZENIE I CZYNIENIE UCZNIÓW MUSI BYĆ ZAWSZE JEDEN NA JEDEN?

Nie. Indywidualne prowadzenie i czynienie uczniów może być efektywnie realizowane w małych grupach, ale musi być osobiste. Relacja, która jest budowana, jest równie ważna jak przerabiany materiał.

CZY POWINIENEM ZA KAŻDYM RAZEM OMAWIAĆ CZĘŚĆ
„ZASTOSOWANIE W ŻYCIU”?

Koniecznie. Przeczytanie całego rozdziału i podzielenie się kilkoma uwagami może zająć piętnaście minut, natomiast pytania dotyczące zastosowania w życiu mogą zająć od pięciu do pięćdziesięciu minut. Właśnie wtedy możesz ocenić postępy swoich uczniów i zaoferować konkretną i praktyczną pomoc tam, gdzie jej najbardziej potrzebują.

TRZY UWAGI KOŃCOWE
MODLITWA: Pamiętaj, aby każde spotkanie zakończyć prostą i szczerą modlitwą dotyczącą pytań z części „Zastosowanie w życiu”. Ucz swojego ucznia rozmawiać z Bogiem. Zanoś konkretne prośby i oczekuj odpowiedzi od Boga.

CZYNIENIE UCZNIÓW: Celem jest uczynienie ucznia, a nie dokończenie lekcji. Korzystaj z materiałów, ale bądź prowadzony przez Ducha. O wiele ważniejsze jest usłużyć, jeśli jest potrzeba niż dokończyć rozdział. Rozdział możesz zawsze dokończyć następnym razem, ale być może nie będziesz miał kolejnej okazji, aby usłużyć w taki sposób.

CZYTAJ I KOMENTUJ: Jeden na jeden zostało opracowane z myślą o tym, aby było czytane na głos osobie, którą się prowadzi we wzroś- cie. Można to zrobić na trzy różne sposoby, w zależności od czasu, którym się dysponuje: przeczytaj cały rozdział i podziel się swoimi uwagami; przeczytaj nagłówki zapisane tłustym drukiem i wersety i dodaj swoje uwagi; przeczytaj tylko nagłówki zapisane tłustym drukiem i dodaj swoje uwagi. Niezależnie od tego, czy przeczytasz cały rozdział czy tylko nagłówki, niezwykle istotne jest to, abyś dodał swoje własne uwagi w formie osobistego świadectwa lub ilustracji.



Podręcznik został przetłumaczony na język polski i wydrukowany przez Kościół „Chrystus Królem” w Krakowie.